Taavin Tärpit: NHL alkaa!

Taavin Tärpit pyhitetään tällä viikolla jääkiekolle ja nimenomaan NHL-kiekolle! Maailman kovin jääkiekkosarja alkaa keskiviikon ja torstain välisenä yönä, joten torstaina kannattaa varoa unisia ukkeleita ja akkeleita liikenteessä. Tästä se lähtee taas!

Taavin Tärpit viikolle 40

Torstai 5.10.

klo 02.00 Winnipeg Jets – Toronto Maple Leafs (NHL)

Todellinen makupala heti avauskierrokselle, kun vastakkain asettuvat Laine ja Matthews!

klo 05.00 Edmonton Oilers – Calgary Flames (NHL)

Jatkaako McDavid siitä mihin viime kaudella jäi?

klo 05.30 San Jose Sharks – Philadelphia Flyers (NHL)

Aamuvirkuille tarjolla suomalaisväriä NHL-kaukalossa!

Lauantai 7.10.

klo 03.30 Dallas Stars – Vegas Golden Knights (NHL)

Golden Knightsin historian ensimmäinen NHL-ottelu!

klo 21.00 New Jersey Devils – Colorado Avalanche (NHL)

Kaksi surkeaa joukkuetta, mutta ottelun alkamisaika on loistava näin eurooppalaisittain!

Sunnuntai 8.10.

klo 02.00 Carolina Hurricanes – Minnesota Wild (NHL)

Professori Aho, Teräväinen, MG64, Kapteeni Koivu ja ehkä myös Kuokkanen!

klo 02.00 Pittsburgh Penguins – Nashville Predators (NHL)

Viime kauden Stanley Cup-finalistit iskevät yhteen!

Taavin vedonlyöntitärpit viikolle 40

5.10. Winnipeg Jets – Toronto Maple Leafs

Valinnat: Ylivoimamaalit yli 1,5 (Coolbet: 2,35)

NHL koki muutaman sääntöuudistuksen tälle kaudella, kun aloituksia, paitsioiden haastoja ja mailapuolustamista koskevia sääntöjä muokattiin. Pähkinänkuoressa nämä uudistukset tuovat peliin entistä enemmän vauhtia, joka tuo varmasti mukanaan myös lisää jäähyjä ja näin ollen ylivoimamaaleja saatetaankin nähdä reippaasti.

Ilman sääntöuudistuksiakin tässä ottelussa tultaisiin näkemään vähintään kaksi ylivoimamaalia, sillä molemmilta joukkueilta löytyy ylivoimalle sellaisia seppiä ettei yv-maaleilta voida välttyä. Patu painaa ainakin kertaalleen pikkumustan ylivoimalla etuyläseen ja Veli-Komarov rouhii toisessa päässä sen toisen vaadittavan yv-maalin niin panos saadaan 2,35 kertaisesti takaisin.

5.10. Edmonton Oilers – Calgary Flames

Valinnat: Connor McDavid yli 1,5 pistettä (Coolbet: 1,95)

Kovassa hypessä seilaava Oilers saa vastaansa ensimmäisessä ottelussa Calgary Flamesin. Flames maali hankittiin ehkäpä jo uransa ehtoopuolella torjuva Mike Smith ja hyökkäykseen kokemusta tuo toinen kikkarapää Jaromir Jagr. Edmonton harjasi harjoitusotteluissa Calgarylla lattiaa, joten Smith joutuu koville maalillaan mikäli mies nyt tolppien väliin laitetaan.

McDavid on harjoitusotteluissa vaikuttanut olevan jälleen valmis paukuttamaan hurjia pistemääriä alkavalla kaudella. Tässäkin ottelussa nähtänee paljon ylivoimaa ja tämähän sopii McDavidin pistevetoon erinomaisesti. Luotetaan ihmelapseen ja vähintään kahteen tehopisteeseen kauden avausottelussa.

Taavin Tärpit talteen Coolbetilla!

Aiheeseen liittyvät uutiset